Más szavakkal: az érzés megnevezése csökkentette magának az érzésnek a hatását az adott személyre.
Hozz döntést.
Biztos veled is előfordult, hogy egy döntés meghozatala után megkönnyebbültél. Ez nem a véletlen műve.
A neurológusok szerint a döntés meghozatala csökkenti az aggodalmat és a nyugtalanságot, és így segít megoldani a problémát.
A döntés meghozatalakor szándékokat határozunk meg és célokat tűzünk ki. Ezek mind pozitív hatással vannak az agy homloklebenyére, így csökkentve az nyugtalanságot és a szorongást.
Ezen kívül a döntés meghozatalakor a csíkolt test aktivitása csökken; ez az a területe az agynak, ami általában negatív impulzusokra és cselekvésekre serkent bennünket.
Végül pedig a döntés meghozatalkor megváltozik a világ észlelése, így tudunk megoldást találni a problémáinkra és egyben megnyugtatjuk a limbikus rendszerünket.
Érintsük meg az embereket.
Egy kísérlet résztvevőit arra kérték, játsszanak labdával a számítógépen. A játék lényege abban állt, hogy az egyik fél eldobta a labdát, a másik pedig visszadobta. Valójában élő személy csak a képernyő egyik oldalán ült, igazából a számítógép dobta vissza a labdát.
A résztvevők mégis azt mondták, hogy a „túloldalon” ülők valódi emberek. De mi történt, amikor ezek a „másik emberek” nem dobták vissza a labdát?
Az emberi agy ugyanúgy reagált, mintha fizikai fájdalom érte volna a testet. Azaz agyunk is ugyanúgy érez fájdalmat, mint mondjuk mi, amikor eltörik a lábunk.
A társadalmi kirekesztésre agyunknak ugyanígy a homloklebenye és az úgynevezett insula területe reagál, akárcsak a fizikai fájdalom esetén.
Másként fogalmazva, agyunk számára nagyon fontosak a más emberekkel való kapcsolatok. Szeretnél új szintre lépni? Keresd a (természetesen nem túl közeli!) fizikai kapcsolatot az emberekkel!
Oszd meg ezeket a jó tanácsokat barátaiddal, ismerőseiddel is!