Szerencsére van megoldás, mégpedig egy egyszerű házi praktika, amely segít megszüntetni a problémákat.
Két módszerről lesz szó: az egyik a káposzta leveles borogatás, a másik a tengeri sós kötés.
A tengeri sónak gyulladáscsökkentő hatása van, serkenti a vérkeringést ezáltal elősegíti az ízületek felépülését, így a beteg hamarább felépülhet és a mozgás már nem jelent különösebb akadályt.
Egy edénybe tegyünk bele 3 evőkanál tengeri sót, majd öntsünk erre rá 4 bögre forró vizet. Keverjük össze, amíg teljesen fel nem oldódik. Várjunk addig, míg a víz hőmérséklete annyira csökken, amíg elviselhető lesz.
Ezután a vízbe mártsunk bele két törölközőt, majd azokat csavarjuk bele a fájó végtagokat. Ezután egy fóliaréteggel is csavarjuk be a törölközőket, a végén pedig még egy száraz törölközőbe csomagoljuk be a fájós lábat, bokát, könyököt, nyakat. A kötést hagyjuk így 10–15 percig. Ha szükséges, egy nap többször is megismételhetjük az eljárást.
A káposzta levelében glükozinolát található, amely hatékony gyulladáscsökkentő anyag. A káposzta levele könnyedén beborítja a duzzadt, fájó végtagot, ezért is előnyös az ízületi fájdalmak megszüntetésekor.
Egy friss, méretesebb levéllel borítsuk be a fájós testrészt, majd tegyünk rá egy törölközőt, tekerjük be az egészet műanyag fóliával, a végén pedig jöhet rá ismét egy törölköző. Érdemes használat előtt a levelet valami nehéz tárgyal megütögetni, hogy kijöjjön a leve. A borogatást hagyjuk magunkon legalább 15–20 percig.
Betegséget jelezhet, ha estére bedagad a lába, a bokánál meglátszik a zokni lenyomata. A láb duzzanata akár szív-, vesebetegség, visszér probléma vagy limfödéma jele is lehet. A lábdagadás kivizsgálásáról és a limfödéma okairól dr. Kósa Éva, a Trombózis – és Hematológiai Központ angiológusa beszélt.
Ha a lábak szöveteiben folyadék gyülemlik fel, akkor a lábak duzzadtak, ödémásak lesznek. A reggel még kényelmes zokni és cipő a nap folyamán egyre szűkebbá válik, alig várjuk, hogy hazaérve kényelmes papucsra cseréljük. A duzzanat enyhül, ahogy felpolcoljuk a lábat, reggelre szemmel látható a javulás. A következő nap azonban a folyamat azonban újra kezdődik.
Fontos hangsúlyozni, hogy ha a duzzanat csak az egyik lábat érinti, akkor mielőbbi, sürgősségi orvosi ellátás javasolt, mert ilyen esetben valamilyen sérülés, vagy akár mélyvénás trombózis is lehet a háttérben!
A nyirokrendszer a nyirok - egy húslevesszerű, nagy sejt, zsír- és fehérjetartalmú folyadék – szállítója. A limfödéma, másnéven nyiroködéma, nyirokduzzanat oka, hogy a szövetektől a szív irányába történő nyirokkeringés zavart szenved és ez az el nem szállított folyadék a szövetekben felhalmozódik és duzzanatot okoz. Ennek elsődleges – születéstől jelenlévő - okai lehet nyirokér fejlődési rendellenesség, vagy alulfejlett nyirokér hálózat. Másodlagos okai, amikor valamilyen betegség következtében sérülnek a nyirokutak. Ilyen károsodást okozhatnak többek közt traumás sérülések, égés, szépészeti műtétek, lezajlott mélyvénás trombózis vagy visszeresség is.
A lábdagadás okai igen szerteágazóak lehetnek. Ha ilyen panaszunk jelentkezik, forduljunk orvoshoz, hiszen akármelyik betegség is áll a háttérben, az mielőbbi kezelést igényel. Az elhanyagolt szív-, vagy vesebetegség is komoly szövődményeket okozhat, a kezeletlen limfödéma pedig rontja a szöveti keringést, a szövetek oxigén és tápanyag ellátását fokozza a vénás trombózis kialakulásának veszélyét. A tapasztalt szakorvos számára már a lábdagadás jellege is sokat elárul, a szív eredetű vénás ödéma inkább tésztatapintatú, a limfödéma okozta duzzanat pedig a narancsbőrhöz hasonlít. A kivizsgálás során az erek állapotát is ellenőrzik, így akár egy esetleg háttérben fennálló visszerességre is fény derülhet.
A kivizsgálás során az orvos kizárja a lábdagadás hátterében álló egyéb (például szív vagy vese) betegségeket. Ha bebizonyosodik, hogy a panaszok oka limfödéma, akkor összeállítja a személyre szabott kezelési tervet. A terápia tüneti, célja, hogy a szövetekben maradt nyirok áramlását elősegítsük – magyarázza dr. Kósa Éva. Ez olyan eszközök segítségével valósulhat meg, mint a kézi vagy gépi nyirokmasszás, mozgásterápia, testsúlykontroll, és a kompresszió (fásli vagy egyéntől függő erősségű, combig vagy térdig érő harisnya). A cél, hogy minimálisra csökkenjen az ödéma és megszűnjön a fájdalom azáltal, hogy javul a láb keringése, ezzel együtt a szövetek oxigén és tápanyag ellátása a fokozódik.
Szerző: tudasfaja.com