Egy fárasztó nap után hazaérsz a munkából, kiveszel egy sört a hűtőszekrényből, ledölsz a kanapéra és ekkor veszed észre, hogy a cipőd még a lábadon pihen. Ismerős a fenti szituáció?
Akkor itt az ideje, hogy megváltoztasd ezt a szokásodat.
Számos kultúrában szerencsétlen előjelnek tekintik, hogyha valaki a lakásban is cipőben járkál. A távol-keleti országok többségében, mindenekelőtt Japánban, azt már a lakás küszöbének átlépése előtt le kell venni.
Elgondolkoztál már azon, honnan származhatnak ezek a szokások? Ezen hagyomány az ősi japán kultúrában keresendő. Nyugati tudósok lassan kezdik megérteni, miért is megszívlelendők ezek az ősi bölcsességek.
A houstoni egyetem kutatói bebizonyítottak, hogy az utcai használatban lévő lábbelik 39%-án megtalálható a C. diff baktérium. A Clostridium difficile baktérium igen ellánálló, még egyes antibiotikumokkal szemben is, így jelentős kockázatot jelent egészségünkre nézve. A baktérium többek között hasmenést és más bélrendszeri gyulladásokat okozhat.
Az Arizóna Egyetem tudósai szintén hasonló eredményre jutottak, kutatásuk során kilenc különféle baktériumot azonosítottak a cipőtalpakon. Az eredmény igazán egyértelmű, a cipődön, mely egész nap a lábadon volt, több baktérium található, mint egy WC-ülőkén. Erre nem számítottál, ugye?
Dr. Charles Gerba az Arizóna Egyetem mikrobiológusa további kutatásokba kezdett a témában, hogy feltárja, milyen komoly is ez a probléma valójában.
A tudós egy két hétig hordott cipőt vizsgált meg, melynek felületén 440.000 baktérium volt kimutatható. Ezek közül számos különböző betegségekhez is vezethet, például tüdőgyulladáshoz.