„Reggel, lehetőleg minél korábban keljünk fel, nyissuk ki az ablakot, és lélegezzünk be minél több friss levegőt. És ne felejtsük el a két pohár vizet sem!
Az első pohár víz beindítja a teljes gyomor- és bélrendszer működését. A második pohár pedig azért hasznos, mert beindítja a „mozdonyt”. Egyszerűen fogalmazva, segít felkelni.” – mondja az idegsebész.
Alvás közben az agy nem alszik, keményen dolgozik, hogy a belső szervek munkáját segítse. De ezenkívül végez még egy nagyon fontos tevékenységet is.
Ha egy személy úgy aludt el, hogy egy nehéz kérdés ott motoszkált megválaszolatlanul a fejében, és elalvásig nem tudta megválaszolni azt, másnap reggel megkapja a választ.
„Másnap meglesz a megoldás. Tehát az agy összekapcsolta a feladatot (kérdést), a gondolatmenetet és a memóriát, így a következő reggelre kész megoldással szolgál. Éppen ezért felejtsük el az álmatlan éjszakákat” – mondta a professzor.
Az agy nem szereti a zsíros ételeket, a dohányt és az alkoholt, ellenben szereti az étcsokoládét.
A cigarettázás ugyanolyan negatív hatást gyakorol az agyra, mint a szívünkre.
A reggelizés idejekor minden legyen csendes és nyugodt. Ne együnk reggelit sietve vagy az úton, munkába menet.
Hirdetés„A reggeli körülményeinek nyugodtnak kell lenniük úgy, hogy élvezzük mindegyik falatot. Ne legyenek zavaró tényezők, zaj, problémák, vagy „cigiszünet”.
Minél nyugodtabb környezetben fogyasztjuk el a reggelit, annál kellemesebb lesz az saját magunk számára is.
A reggeli azért fontos, mert ekkor szerezzük be azt az energiamennyiséget és azokat a nyomelemeket, amelyekre szükségünk van, mert ezek segítik szervezetünk hatékony működését a nap folyamán. Ez nagyon fontos!”- hangsúlyozza Vlad Ciurea.
Az agy nem szereti a húst és a zsíros ételeket sem.
Az idegsebész azt mondja, hogy ha már húst eszünk, ne ezen spóroljunk, fizessük meg a minőséget, az egészségesebbet.