A rák egy összetett betegségcsalád, amely különböző tényezők, mint a genetika, specifikus fertőzések, rossz életmódbeli szokások (egészségtelen táplálkozás, fizikai inaktivitás, dohányzás, alkoholfogyasztás), vegyi anyagoknak, sugárzásnak való kitettség talaján fejlődik ki.
Ezek a tényezők mind tudományos bizonyítottan növelik a rák kialakulásának kockázatát. A World Cancer Research Fund (Rákkutató Alapítvány) becslése szerint az összes amerikai rákos betegek mintegy 20%-a kapcsolódik a súlygyarapodáshoz, a rossz táplálkozási szokásokhoz, fizikai inaktivitáshoz és alkoholfogyasztáshoz. Szerencsére a rák megelőzhető, és a betegség kockázata csökkenthető, ha az életmódunkban változásokat eszközölünk.
A következő gyakorlatokat segíthetnek ebben:
Rendszeres testmozgásEgészséges testtömeg fenntartásaA dohányzás elkerüléseOrganikus zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend
Viszont a következő 8 élelmiszer rendkívül káros és növelheti a rák kockázatát:
Finomított és mesterséges cukrokat tartalmazó élelmiszerek
A finomított cukorban gazdag élelmiszerek és a mesterséges fruktóz-édesítőszerek, például a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup túlzott fogyasztása számos egészségügyi problémát idéz elő. Ezek az ételek növelik az inzulin szintjét és fokozzák a ráksejtek növekedését. Az American Society for Clinical Nutrition (Amerikai Klinikai Táplálkozástudományi Egyesület) folyóirat 2006-ban közzétett egy tanulmányt, amely kimutatta, hogy a nagyobb mennyiségű cukorral édesített élelmiszereket fogyasztó résztvevőknél fokozott volt a hasnyálmirigyrák kockázata. Próbáld meg ezeket természetes alternatívákkal helyettesíteni, mint a nyers méz vagy a stevia.
Fehér liszt
Számos feldolgozott élelmiszer napjainkban sok finomított fehér lisztet tartalmaz, amely gazdag szénhidrátforrás. Ez negatívan hat az egészségre, növeli a vércukorszintet és növeli a rák kockázatát.Tanulmányok kimutatták, hogy a túlzott mennyiségű szénhidrátot fogyasztó nőknél emelkedett a mellrák kockázata. Ezért helyettesítsd a finomított fehér lisztet egészségesebb alternatívákkal, mint a teljes kiőrlésű búza, mandula, kókusz, quinoa.
Füstölt és pácolt élelmiszerek
A pácolt és füstölt élelmiszerek rendszeres fogyasztása veszélyezteti az egészséget, mivel a füstölt húsokban a füstölési folyamata során számos mérgező összetevő keletkezik, míg a pácolt ételek magas nitrát tartalmúak, amelyek nitrozo vegyületekké alakulnak át, ami a rák kockázatát növeli.Ezen túlmenően ezek az élelmiszerek bőségesen tartalmaznak olyan tartósítószereket, amelyek hosszabb eltarthatóságot biztosítanak és károsítják a sejteket és rák kialakulását eredményezik. Érdemes őket teljes mértékben elkerülni.