Victoria Moreno-Arribas és kollégái kutatásuk során azt szerették volna kideríteni, hogy a szőlőben és a borban található polifenolok is védelmet nyújthatnak-e a fogaink és fogínyünk számára. Kíváncsiak voltak továbbá arra is, hogy molekuláris szinten mi is történik a polifenolok hatására.
[LAPOZAS]A kutatók kétféle, a vörös borban megtalálható polifenol a fogszuvasodásban és a fogágyi betegségek kialakulásában szerepet játszó baktériumokra gyakorolt hatásait vizsgálták, emellett olyan, a kereskedelemben elérhető készítményekét is, amelyek a szőlőmag, illetve a vörös bor kivonatából készültek.
A kutatók a fogínyt modellező sejtekkel dolgoztak, és azt figyelték meg, hogy önmagukban a vizsgált polifenolok nagyobb hatékonysággal szorították vissza a baktériumok azon képességét, hogy a sejtekhez tapadjanak, mint a borkivonatok.
Megfigyelték azt is, hogy a Streptococcus dentisani nevű feltételezett szájüregi probiotikumhoz képest a polifenolok jobb teljesítményt nyújtottak a káros baktérium visszaszorításában.
A polifenolok hatásai mögött részben azok a metabolitok állhatnak, amelyek a polifenolok emésztésének hatására már a szájban megjelennek.
Azért persze ne dobjuk el a fogkefét annak reményében, hogy a borfogyasztás teljes körű védelmet biztosítana a fogainknak – és persze arra sem árt emlékezni, hogy az alkoholos italok már kis mennyiségben is jelenthetnek kockázatot.